Roman Yazamıyorum'un Öyküsü - II. ( Da Da )

14:22 Yazabilen Yaratık 0 Comments


Hiçbir şey beni kötü kokan birine, kötü kokuyorsun demek kadar itici gelmedi bu hayatta. İnsanların koku duyularına karşı dayanıksızlığındaki saldırganlığı bu anda keşfettim sanırım. Bunu genelde duyduğumda aklımdan her zaman 50'den geriye sayma duygusu geliyor. Bunu sayacaksın ve insanlardan bu kadar kısa zamanda uzaklaşacak ya da göz kontağı kurmayacaksın. Romanım'da kadın bir koku üzerine monolog söyleyecekti.

Bir kadının bu kadar kokuya takıntılı olması mı yoksa bunu güzel bir şekilde söylemeyi hiçbir zaman aklına getirememesi mi canımı sıktı, bilmiyorum. Duş alırken, güzel, renkli liflerle köpüklerle duş alarak, fıskiye ile kendimizi tatmin ettiğimiz anlar, belki de başkaları için daha ağır geçiyordur. Aklıma hep, geçende tanışmadığım ama gözleri dolu dolu olan çocuk geliyor. Duşta ağladığını anlıyordum, çünkü bir haftadır aynı yol üzerinde denk geliyoruz ve üstünde aynı tişörtü giyiyordu. Yıkanmayı yeni yeni öğrenmişti. Çünkü bunun için de ağlıyor olabilirdi. Çocuklar annelerinin onu yıkadıkları zaman şefkat gördüğünü düşünürler. Ne kadar kavgalı geçse de bunun bir amacı vardır. Hiçbir şey, sevgi kadar yakıcı olmuyordur. Bazen yüzümüze değen sıcak su kadar, bir bakış daha yakıcı oluyor. Siktir oradan, su daha yakıcı, o kadar seviştikten sonra kaynar suyla temizlenirken bunu anladım. Kusmalarım oluyor arkadaşlar, romanda da buna değinmek istiyorum. Bay Kafka, her sevişmeden sonra kusuyordu. Bu kadar aptalca bir cümleyle anlatılabilir miydi, evet, gerçekten de kusuyordu. Kaynar su bacaklarındaki kıl köklerinin kabarmasına yardımcı oluyordu. Oluyor muydu, öyküde olsa evet ama devamını istiyor işte roman, o kıl kökü ile ilişki kurmamızı söylüyor. Yoksa yazamazsın, öykü olur basamayız diyor, yayın evi. Ben diyorum, böyle yapmayalım, uzun roman olsun, novela olsun, baksanıza, yeni novela'm çıktı. Ah ne kadar yazabilen yaratıkça.

Bugün romana yeni bir karakter bulamadım. Çok baktım, gözleri çökmüş bir kadına, bana saçma sapan bir soru ile sohbet etmek isteyen, kızıl sakalları olan ve elinin üzerine et bezesi olan o arkadaşa. Ben bilmiyorum dedikçe daha çok soru sorma isteği duyuyordu. Kokuyor muydu bilmiyorum, o sıra gerçekten de sadece arı kovanına bir şeyler sıkıştırmak istiyordum. 

Roman kahramanı arıyorum arkadaşlar. Bir zamanlar internette, bir kızı görmüş, beğenmiş ve aşık olan bir adamın hikayesi gezerdi. Onu bulmak için insanlar seferber olmuştu. Kız bulundu yazmıştı. Bendeki de bunun gibi, bulunan kimse olmayacak. Ben bu arayışı seviyorum. Oy kullanırken bir gün kazanacakmışım gibi hissetmek ya da Fransız bir pastacının çilekleri güzelce kestiği tartı bir gün yeme ihtimali gibi. 

Romanımı Sartre'a okutacağım diye çok dikkatli kurgulamaya çalışıyorum. Sonra bileğini kesti, sonra bilek tekrar düzeldi. Bunlar ne biçim saçmalık desin istemiyorum. Böyle söylemez tabi ki de, ben yine de titizleniyorum işte. Bugün bir cümle daha yazamadım. Çünkü yazmak için kendime zaman yaratmadım yine. Bunlar oluyor, ben telefonla da ilgilenmiyorum. Bir kursta kendimi de geliştirmiyorum. Bir alan arıyorum, bir masa aramak gibi. Ben Woolf gibi ayakta yazamam. Sevmiyorum, denemedim ama sevmiyorum işte. Onun acıları ayakta hissedilebilir diye ben de bunu yapacak değilim. Solumda sarı ışık olmasın istiyorum, yapraklar ara sıra oynadıkça, ben rüzgarın gerçekten de yardımcı olduğunu düşüneyim.

Bir yardımcı karakter var. Sevgilisinin hem mafya sevgilisi var hem de evli. Bunların ayrılma sebepleri, bir gece mafya sevgilisi ile yatması için izin istemesi. Bunun iznini sevgilisinden aldığı için, o gece ikisi dolabın içine ağladılar. 

Bunu nasıl yazmaya devam ederim bilemiyorum. Bir tarafta ana karakter ile diyalogları var, bir gece, soğuk bir gece, ayaz mı derler bilemem ama ondan biraz daha soğuk, ayazlıktan ya da soğukluktan öte, su akmıyor parkta, sadece eksik o gibiydi, ellerinde bir kozalak, biri diğerine uzattığında aklındakileri anlatıyor.

- Sevdiğin kadının başkasıyla seviştiğini bilmek mi daha zordur yoksa izlemek mi diyor? Baş karakter, tamamen umursamaz, bu soruyu bilerek soruyor, can damarına basması için, biliyor anlatacak ama onu anlatması için duygusal tehdit sunuyor. Köpek. O birkaç saat önce sevgilisinin memeleri ile oynayan eski sevgilisini izledi. Hem de nasıl izlemek, bu tam bir yamyamlık, kız ağlasa da tehdit ederek baştan sona izledi. Acı çekiyor muydu, pek sanmıyorum, tamamen rol oynamanın Tanrısal kutsallığı vardı üzerinde. O acıyı estetik çekecekti. Durkheim'cı değildi. 

Kozalak ondan ona geçti, aradan dört yıl geçtikten sonra o banka başka bir kızla geldi. Arkadaşının sevgilisi, arkadaşının acısını, istese sevişecek olan kıza anlattı. Yine gözleri kozalak aradı. O zamanlar yaz akşamıydı, hep sarı ara merdiven ışıklarıyla dolu evlere bakarak, kızın ağlamasını sağladı. Sonrasında böyle bir roman karakteri yaratmalı mıyım diyorum. Tam bir acı düşkünü, sihirbaz, orospu çocuğu işte, Annesi gerçekten de orospuydu bu arada. Babası öyle diyerek içine boşalmıştı. Karışık işte, bu yüzden aptalca ve gerçek dışı gibi gelecek. Neyse kız ağladı ve birkaç ay sonra başka temiz yüzlü birini buldu. Sonra ayrıldı, bu aralar ne yapıyor kimbilir. Roman bitinceye kadar ortalıklarda olmayacak. 

Bu romanda çok kadın ve erkek duyguları olacak gibi gözüküyor. Bunların karşısına da Lal ve Kafka'nın aşklarını merkeze aldığımda tam bir postmodern kimsesizlik çıkıyor. Bu arada sabahtan beri, kaşımın ortasındaki tek bir kılı çekmek için klavyeyi bırakıyorum. Nasıl rahatsız etti, birkaç defa bıraktım, birkaç kere çekmeye çalıştım. Küçük ama insan yine de onu yenmeye çalışıyor. Ne diyordum, romanda, sevemediğim bir aşk hikayesi var. Sonuna kadar kimse kimseye aşık değil. Böyle bir şey ama aşk romanı, cidden ama. Ama değil de, kusmak gibi, sevişmeyi istemek ve kusmak, kaynar su, belki de duşta sevişirken, kaynar su altında kusmak. Bu yüzden isim sorunsalını 

Da Da

olarak değiştirdim. Dadaizm'den bir düzen bozuculuk duygusu veriyor. Belki de çok 1900'ler gördüm diyeceksiniz. Ben Dadaizm'i, varoluşçu metinleri ve absürdizmi seven biriyim. Bu yüzden de dilin bozulması her zaman işime gelir. Az okunan biriyim, herhangi bir yayınevi beni keşfetmedi. Belki de ada değilim. Ada olmadığım için Freud'da beni sevmezdi. Cidden romanımı yazarken kafamdaki hikayeyi anlatmak istediğimden yazıyorum. Para harcayacak değilim, romandan para kazanmak kimin umurunda. Daha tanınmıyorum, daha yazdığım şeylerin ücretini isteyen roman kahramanı bile bulamıyorum. Kaldırım yaptıracağım İzmir'e ama. Bak bunun için telif verebilirim.

Buldum. Sorunum kahve içmemek. Ben önceden daha estetiktim. Sade kahve içerdim. Serttim ve şimdi daha kokulara takılır oldum. Yaşlanıyorum ve beni öldüren bir mafya var.

Ters hamamböceği ne oldu diye soracaksınız. Daha onu da göremedim. Evi iyi ilaçlattım altı ya önce. Adam elinde bir şey, evin en gizli yerlerine mama bıraktı. Kedi gibi yalandılar ve gittiler mi? Öldüler diyor, ölürler, yuvalarında ölüler. Gözlerim dolmadı, duşta ağladım ama. Tanrı, ne kadar özgürsün, biz yuvamızda ölmek için yaratıldık. 

Regl oldum bu arada. Şimdi yazsam da romandan daha çok tatlı bir şeyden bahsedeceğim. Ama böyle, sütlü bir şey, bayık şekerlilerden değil. Namaz da kılamazsın diyor üstteki teyze. O zaman herkes yuvasında ölecek diyorum içimden. 

Da da dediği gecelerde roman kahramanım Kafka, annesinin ağlayışları yüzünden susuyordu.

You Might Also Like

0 yorum: